1596 7178 Aftonväska silver, (0,800). Vikt: 265 gr ca
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:58)
1596 6003 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Vinyl". Signerad. Akryl, 70x50cm, oramad
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:06)
1596 7005 Akryl Linnea Larsson, "Vallmobukett", Signerad. Akryl på duk, 40x50cm, oramad
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:58)
1596 6147 Akvarell Kim Salander, "Den utslagne". Signerad, daterad 1977. Akvarell, bildmått: 44x54 cm, yttermått inklusive ram: 59x67 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:55)
1596 7031 Akvarell Lauritz Falk (1909-1990), Sverige. Man. Signerad, daterad -80. Akvarell, bildmått: 42x32 cm, yttermått inklusive ram: 69x59 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:53)
1596 7194 Ampel 1800-tal, kupa i överfångsglas. Höjd: ca 75 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:03)
1596 7203 Arkivskåp Tidigt 1900-tal, ek, Jalusie. Bredd: 120 cm, djup: 55 cm, höjd: 100 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:23)
1596 7273 Armband 18k guld. X-länk. Längd: 19 cm, vikt: 27 g.
Hammered for 10.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:46)
1596 7280 Armbandsur parti, 20 st
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:05)
1596 7333 Bägare 2 st, silver, 1800-tal. Höjd: 6-6,5, vikt: 140 gr ca
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:52)
1596 7341 Bägare 3 st, Skultuna, Pierre Forssell. Diameter: 6 cm, höjd: 4 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:55)
1596 7311 Bägare 8 st, silver, Råström, 1977. Höjd: 5 cm, vikt: 440 gr ca
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:26)
1596 7309 Bägare silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1947. Höjd: 15,5 cm. Vikt: ca 250g
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:24)
1596 7316 Bägare silver, JLH, 1949, Stockholm. Höjd: 12 cm, vikt: 200 gr ca
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:01)
1596 7359 Bestick 49 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: cm, vikt: 2100 gr brutto
Hammered for 7.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:15)
1596 6087 Bestick nysilver, Ca 75 delar. Längd: 18,5-21 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:28)
1596 7063 Bestickschatull i trä CG Hallberg med monogram på lock, bestickuppsättning, nysilver, CG Hallberg, modell Olga, ca 115 delar. Längd schatull: 56cm. Djup: 44 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:04)
1596 7096 Bestickuppsättning silver, 73 delar, Mema, Claes E Giertta, "Paris", blandade årtal, 12 matgafflar l 17 cm, 12 matknivar längd 18,5 cm, 12 matskedar längd 17 cm, 12 smörgåsgafflar 15,5 cm, 12 smörgåsknivar 12,5 cm, 12 skedar 11 cm, 1 smörkniv. Längd: 17 cm, Bruttovikt: 2400 g
Hammered for 9.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:14)
1596 7336 Biblioteksur Tempus fugit. Längd: 25 cm, djup: 15 cm, höjd: 37 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:22)
1596 6283 Blandteknik 2 st, Roland von Rainals (f. 1927), Sverige. Göteborgs hamn & Ångfartyget Gustafs Bergh. Signerade, yttermått inklusive ram: 32x44 - 36x46 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:15)
1596 7261 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, ekor på strand. Blandteknik, bildmått: 20x23 cm, yttermått inklusive ram: 44x40 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:20)
1596 7285 Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, blandteknik, 30x38 cm, yttermått inklusive ram: 47x54 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 21:00)
1596 6297 Blandteknik Sven-Erik Lindberg, "Muren vid Babylon". Signerad, blandteknik, 70x50, yttermått inklusive ram. 76x56 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:36)
1596 7019 Bokhylleskåp Ek, glasade dörrar. Bredd: 111 cm. Djup: 31 cm, höjd: 164 cm, nyckel
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:31)
1596 6168 Bokhylleskåp mahogny, Bodafors, Bertil Fridhagen 1963. Bredd: 130 cm. Djup: 40 cm, 187 cm, nyckel
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:23)
1596 6093 Bonad 120x160 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:26)
1596 7117 Bonbonjär Johansfors Glasbruk, Glob. Diameter: 14 cm. Höjd: 19 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:53)
1596 6240 Bord England, 1800-tal, mahogny. Bredd: 93 cm. Djup: 36 cm, höjd: 62 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:53)
1596 7244 Bordsfotogenlampa Trä, mässing. Höjd: 72 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:03)
1596 6408 Bordslampa Alabaster. Höjd: 72 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:08)
1596 6056 Bordslampa flicka med klänning, 1900-tal, fot i metall, skärm i glas. Höjd: 41 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:42)
1596 6365 Bordslampa Kina, Porslin. Höjd: 74 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:18)
1596 6361 Bordslampa porslin och mässing. Höjd: 65 ca
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:22)
1596 5033 Bordslampa Putto, glaskupa / konstmassa, nutida. Höjd: 46 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:06)
1596 7174 Bordslampfot Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 39 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:17)
1596 6257 Bordslampfot Kosta, Sandeberg. Höjd: 29 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:23)
1596 2029 Bordslampfot Tilgman Keramik, Marian Zawadzki (1912-1978), Sverige. "Havet", 1960. Höjd: 62 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:00)
1596 6034 Bordslampfötter Ett par, glas. Höjd: 43 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:16)
1596 6016 Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 66 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:32)
1596 7097 Bricka + 5 tabletter+ 6 coasters+ 1 underlägg, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. 33x10 cm, 55x10 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:11)
1596 7377 Bricka pläter, England, 41x31 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:56)
1596 6172 Brickbord längd: 70 cm, djup: 45 cm, höjd: 74 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:26)
1596 7407 Brickbord Rokokostil, bemålat, med plåtbricka. Bredd: 61 cm, djup: 45 cm, höjd: 68 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:20)
1596 7325 Burk med lock, silver, CG Hallberg, Vera Ferngren. Höjd: 10 cm, vikt: 120 gr brutto
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:24)
1596 7208 Byrå 1950-tal, teak. Bredd: 84 cm, djup: 33 cm, höjd: 64 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:48)
1596 6353 Byrå valnöt, Intarsia, Frankrike. Bredd: 84 cm. Djup: 51 cm, höjd: 86 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:45)
1596 7086 Champagneglas 4 st, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Intermezzo, Orrefors, fot med underfång i blått. Höjd: 25 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:19)
1596 7029 Champagneglas Ett par, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 25,5 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:49)
1596 6021 Champagnekylare Trä med mässingsbeslag, Frankrike. Höjd: 26 cm, diameter: 29 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:40)
1596 7357 Cigarettetui silver, 13x8. Vikt: 170 gr ca
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:56)
1596 7131 Cigarettskrin silver, CG Hallberg, 1938. Längd: 13 cm, vikt: 460 gr brutto
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:44)
1596 7306 Cigarettskrin silver, Importstämplar. Längd: 23,5 cm, djup: 16 cm, höjd: 4 cm, vikt: 720 gr brutto
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:24)
1596 7016 Clubfåtölj Läder
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:06)
1596 7122 Coupeglas 12 st, Iittala. Diameter: 10 cm, höjd: 8 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:09)
1596 7126 Dalahästar 3 at. Längd: 10-17, höjd: 11-18 cm
1596 7342 Damarmbandsur Tissot, PR 100, boettens. Diameter: 2 cm, total längs med armband: 16 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:08)
1596 7338 Dörrstopp 2 st, Metall. Höjd: 20 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:14)
1596 7011 Dosa Astrid Ewerlöf (1876-1927), Jugend, Rörstrand. Diameter: 7,5. Höjd: 6 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:57)
1596 7330 Dosor med lock, silver, 5 st, 1800-tal. Diameter: 4,5-7, vikt: 255 gr ca
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:58)
1596 7048 Eldset + vedtunna, 3+ delar, mässing, tunn. Diameter: 35 cm. Höjd: 50 cm, längd: 74 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:49)
1596 7080 Etsning Jens Fänge (f. 1965), Sverige. Signerad, numrerad 44/80. Bildmått: 19x15 cm, yttermått inklusive ram: 41x34 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:48)
1596 7258 Etsning Otto Gripenswärd (1847-1933), Sverige. Visby. Signerad. Bildmått: 7,5x10 cm, yttermått inklusive ram: 31x36 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:42)
1596 7252 Etsning Svenerik Jakobsson (f. 1934), Sverige. "Långt borta o nära". Signerad, numrerad 6/50, bladets mått: 29x26 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:28)
1596 7375 Fållbänk 1800-tal, Stoppad dyna med plats för förvaring. Längd: 114 cm. Djup: 32 cm, höjd: 54 h cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:23)
1596 6357 Färglitografi 2 st, Astrid Theselius (1927-2019), Sverige. 1996 cm, yttermått inklusive ram: 56x44 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:53)
1596 7038 Färglitografi 3 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 59x63-73x60 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:27)
1596 7026 Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, numrerad Hc 3/10. Färglitografi. Bladets mått: 76x53 cm, yttermått inklusive ram: 81x59 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:54)
1596 6166 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 38/260. Färglitografi, bildmått: 21x65 cm, yttermått inklusive ram: 37x78 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:58)
1596 7037 Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. Signerad, numrerad 64/100, landskap med hus, yttermått inklusive ram: 40x56 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:44)
1596 6302 Färglitografi Göran Gidenstam, Länk vid barriär, Signerad, numrerad 37/25. Färglitografi, bildmått: 33x51 cm, yttermått inklusive ram: 54x70 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:40)
1596 6300 Färglitografi Gunnar Johansson (1916-1996), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 29/275. Färglitografi. Bladets mått: 72x62 cm, yttermått inklusive ram: 80x70 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:38)
1596 7171 Färglitografi Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 6/40. Färglitografi, bildmått: 50x67 cm, yttermått inklusive ram: 66x80 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:39)
1596 7078 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 65/150, daterad -60. Färglitografi, bildmått: 54x40 cm, yttermått inklusive ram: 73x58 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:15)
1596 7147 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Båtar. Signerad, numrerad 66/310. Färglitografi, bildmått: 53x34 cm, yttermått inklusive ram: 71x58 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:02)
1596 7268 Färglitografi Lars Nylund, "Vid Axhögen". Signerad, numrerad 2/7, daterad -81. Färglitografi, bildmått: 22x28 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:19)
1596 7152 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Orkester. Signerad, numrerad 230/275. Färglitografi, bildmått: 45x33 cm, yttermått inklusive ram: 70x55 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:12)
1596 7151 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Restauranginteriör. Signerad, numrerad 892/1999. Färglitografi, bildmått: 58x71 cm, yttermått inklusive ram: 83x95 cm
Hammered for 7.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:07)
1596 7079 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 28/75, daterad 1981. Färglitografi, bildmått: 31x42 cm, yttermått inklusive ram: 48x57 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:43)
1596 6144 Färglitografi Marion Belin (f. 1933), Sverige. Figur i träd. Signerad, numrerad 65/385. Färglitografi, bildmått: 35x50 cm, yttermått inklusive ram: 53x66 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:50)
1596 6149 Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad 301/600, Odjuret. Färglitografi, bildmått: 55x67 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:59)
1596 7028 Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, numrerad 161/300. Färglitografi, bildmått: 64x47 cm, yttermått inklusive ram: 86x67 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:22)
1596 7259 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad Birgitta, "Three trees". Signerad, numrerad 1/1. Färglitografi, bildmått: 40x36 cm, yttermått inklusive ram: 60x54 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:24)
1596 7154 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. EA upplaga. Signerad. Färglitografi, bildmått: 56x38, ramens yttermått; 79x58 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:51)
1596 7195 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 133/310. Färglitografi, bildmått: 32x43 cm, yttermått inklusive ram: 48x59 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:10)
1596 7020 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 208/360, läsande gubbe. Färglitografi, bildmått: 32x24 cm, yttermått inklusive ram: 46x36 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:05)
1596 7248 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige, Bemärkelsedag. Signerad, numrerad 171/270. Färglitografi, bildmått: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 62x50 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:10)
1596 7247 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Brudpar. Signerad, numrerad 232/250. Färglitografi, bildmått: 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 40x32 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:40)
1596 7022 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, daterad 1963. Färglitografi, bildmått: 54x44 cm, yttermått inklusive ram: 69x56 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:10)
1596 6011 Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 99/175, "la conciergerie". Färglitografi. Bladets mått: 46x56 cm, yttermått inklusive ram: 59x67 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:09)
1596 6009 Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 99/175, "La place Vendome". Färglitografi. Bladets mått: 46x56 cm, yttermått inklusive ram: 59x67 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:07)
1596 6008 Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 99/175, "Le Pont au Change". Färglitografi. Bladets mått: 46x56 cm, yttermått inklusive ram: 59x67 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:06)
1596 6010 Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 99/175, "Le Sacre Coeur". Färglitografi. Bladets mått: 46x56 cm, yttermått inklusive ram: 59x67 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:12)
1596 6012 Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 99/175, "Notre-Dame de Paris". Färglitografi. Bladets mått: 46x56 cm, yttermått inklusive ram: 59x67 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:14)
1596 6106 Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927). Signerad, numrerad 96/250. Färglitografi, bildmått: 107x74 cm, yttermått inklusive ram: 132x99 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:36)
1596 7263 Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 63/210, daterad -81, figurer. Färglitografi, bildmått: 52x57 cm, yttermått inklusive ram: 67x74 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:36)
1596 7287 Färglitografi Vide Janson (1924-2007), Sverige. Signerad, numrerad 53/200. Färglitografi, bildmått: 42x50 cm, yttermått inklusive ram: 55x64 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:07)
1596 7033 Färglitografi Vladimir Beck (f. 1943), Flaskor, ej signerad. Färglitografi, bildmått: 51x43 cm, yttermått inklusive ram: 71x61 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:43)
1596 7023 Färglitografier 8 st, Ulrik Samuelson (f. 1935), Sverige. Signerad, daterad 1983,360-upplaga. Färglitografi. Bladets mått: 54,5x65,5, oramade lösa blad
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:05)
1596 7368 Fat 4 st, Tenn. Diameter: 22-32 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:21)
1596 6213 Fat Musselmalet, Royal Copenhagen. 17,5x24 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:36)
1596 7334 Fat silver, Finland, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Diameter: 15 cm, vikt: 140 gr ca
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:57)
1596 7157 Fåtölj + fotpall
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:31)
1596 7204 Fåtölj + fotpall, Seat-up, OH Sjögren, Tranås
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:31)
1596 7051 Fåtölj + fotpall, Siesta, Folke Ohlson, Dux, ställbar, stomme av teak. Stoppad sits och rygg
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:56)
1596 7294 Fåtölj + fotpall, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese. Fårskinn
Hammered for 14.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:40)
1596 7200 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Eva, vitt skinn
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:28)
1596 7099 Fåtölj Farmor, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. AB OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Modellen formgiven 1956
Hammered for 6.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:43)
1596 6123 Fåtölj Rotting, vit
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:18)
1596 6065 Fickur + dekorelement i filigranarbete, 2 delar
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:22)
1596 7012 Fickur 3 st, silver. Diameter: 3,5-7 cm, bruttovikt: 275 g
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:47)
1596 7071 Figuriner 2 st, And + älling, Hans Bölling, Danmark, teak. Höjd: 9-18 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:51)
1596 7344 Fiskbestick silver, 6+ 6 delar, Jugend, Tyskland, Hülse. Längd: 19-21, vikt: 585 gr ca
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:39)
1596 7240 Flamskvävnad 66x178 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:46)
1596 2041 Gardiner 2 längder, Kaarina Kellomäki, "Keisarin Puutarhassa", Marimekko, 1965,122x277 ca
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:28)
1596 2042 Gardiner 2 st, Maija Isola, "Uuna", Marimekko, 1969,123x158 ca
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:35)
1596 2043 Gardiner ett par, Maija Isola, "Kaivo", Marimekko, 1965,125x203 ca
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:32)
1596 2050 Gardinlängder 3 st, Elsa Gullberg, 120x210 / 135x200 / 125x205 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:31)
1596 7236 Glas 8+ 3 st, Kristall, 1950/60-tal. Höjd: 8-14 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:55)
1596 7138 Glasservis 37 delar, (12+ 12+ 13) Ingerbord Lundin, "Carina" Orrefors, höjd: 12-5-20 cm
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:29)
1596 7198 Golvlampa 1970-tal, Ateljé Lyktan. Höjd: 120 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:58)
1596 7199 Golvlampa 2-armad, mässing och trä. Höjd: 130 ca
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:23)
1596 7197 Golvlampa 2-armad. Höjd: 145 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:55)
1596 6126 Golvlampa Björk. Höjd: 137 ca
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:19)
1596 7196 Golvlampa Ledad arm. Höjd: 140 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:40)
1596 7210 Golvlampa mässing, höj- och sänkbar, Aneta. Höjd: 135 ca
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:45)
1596 7211 Golvlampa mässing, plåtskärm, ÖIA. Höjd: 130 ca
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:54)
1596 7056 Golvlampa mässing. Höjd: 146 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:27)
1596 7293 Golvlampa mässing. Höjd: 156 cm
1596 1027 Gouache Matthias van Arkel (f. 1967), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -85. Bildmått: 51x65 cm, yttermått inklusive ram: 66x80 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:25)
1596 7075 Gräddkanna + sockerskål, 2 delar, silver (835). Rokokostil, Höjd: 9 cm. Vikt: 285 g ca
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:01)
1596 7323 Gräddkannor 2 st, silver, 1800. Tal. Höjd: 8-14 cm, vikt: 200 gr ca
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:30)
1596 6005 Grafiskt blad Catrin Johansson, "Zebra". Signerad, numrerad 99/100. Gicléetryck, bildmått: 16x22cm, yttermått inklusive ram: 26x32 cm
1596 7024 Grafiskt blad Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 34/300, Kattdjur, bladets mått: 55x42 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:31)
1596 7260 Grafiskt blad Petter Thoen (f. 1943), Norge. Signerad, numrerad 39/46. Bildmått: 31x42 cm, yttermått inklusive ram: 38x51 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:43)
1596 7256 Grafiskt tryck Mia Fagergren (f. 1960), Sverige. "Kavála Ouva", oramad, pannå, 19,5x29,5. Signerad
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:31)
1596 7006 Gunghäst modell äldre. Längd: 75 cm, höjd: 64 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:46)
1596 7163 Hallbyrå Orientalisk stil. Bredd: 86 cm, djup: 49 cm, höjd: 91 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:05)
1596 7175 Halsband Agater. Längd: 75 ca
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:38)
1596 7179 Halsband silver. Längd: 38 cm, vikt: 29 gr
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:25)
1596 7183 Halsband Silver/Bärnsten Nils Erik From, Danmark. Längd: 41 cm, bruttovikt: ca 20 g
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:25)
1596 6150 Handdukshängare teak. Längd: 67 cm, höjd: 85-100 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:07)
1596 7176 Hängen 3 st, Silver & Emalj. Längd: 4-7 cm, bruttovikt: ca 10 g
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:28)
1596 6051 Herrarmbandsur Certina DS. Diameter: 3,5 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:07)
1596 7296 Herrbetjänt mahogny, Gåvans, Flisby. Höjd: 108 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:56)
1596 7018 Hörnvitrinskåp mahogny. Höjd: 199 cm, nyckel
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:45)
1596 7401 Huggare + bajonett, Tyskland. Längd: 41-63 cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:50)
1596 7400 Kaffebryggare "Cona", Table model de luxe. Höjd: 40 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:26)
1596 7397 Kaffegods 9 delar, Rörstrand, Red Top, design: Marianne Westman (1928-2017), Sverige.
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:48)
1596 6015 Kaffegods Rosenthal, 21 del
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:24)
1596 7134 Kaffegods Rosenthal, Maria, 24 del
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:03)
1596 7335 Kaffekanna + tedosa, Royal Copenhagen. Höjd: 13-20 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:45)
1596 7313 Kaffekoppar 6 st, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:56)
1596 6276 Kaffeservis Tettau, ca 30 del
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:11)
1596 6119 Kaffeservisdelar 22+ 1 delar, assietter. Diameter: 16 cm, kakfat, diameter: 23 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:12)
1596 6091 Kaffeskedar 10 st, silver, Mema, 1958. Längd: 11 cm, vikt: 110 gr ca
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:44)
1596 7354 Kaffeskedar 12 st, silver, GABF, 1926. Längd: 10,5 cm, vikt: 130 gr ca
1596 7127 Kaffeskedar 29 delar, silver, diverse. Vikt: 390 gr ca
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:58)
1596 7185 Kakfat + assietter + skål, 14 delar, Pressglas, vitt & blått glas, Dia 12-30. Höjd: 15,5 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:36)
1596 7161 Kanna Koppar. Höjd: 48 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:20)
1596 7315 Kanna silver, London, 1838. Höjd: 24 cm, vikt: 430 gr brutto
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:40)
1596 7398 Kanna Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack. Höjd: 13 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:49)
1596 7404 Kannor 2 st, Kina, Blåvitt. Höjd: 12-20 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:30)
1596 6336 Karm/loungestolar 4 st, Adelaide, BoConcept, sits i hårdplast, ben i ek, höjd 73 cm, sitthöjd 39 cm, bredd 60 cm,
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:33)
1596 6124 Karmstol Rokokostil, bemålad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:19)
1596 6131 Karmstolar + stol, 3 delar, Mahogny / intarsia, tidigt 1900-tal
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:27)
1596 7291 Karmstolar ett par, Björk
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:27)
1596 2044 Karmstolar ett par, Erik Fryklund, Hagafors
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:21)
1596 1035 Karmstolar Ett par, Gustavianska, Kompletterade, bemålade. Höjd: ca 40-98 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:42)
1596 7376 Kassaskrin med diverse smycken, bl. A silver, skrin. Vikt: 695g, smycken, vikt: 80g
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:14)
1596 7141 Katana Japan. Längd: 104 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:57)
1596 7142 Katana Japan. Längd: 72 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:26)
1596 7290 Kista på benställning, betsad furu, 1800-tal. Bredd: 50 cm, djup: 35 cm, höjd: 64 cm, nyckel
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:32)
1596 7215 Klädhängare "Tati", Mats Broberg & Johan Ridderstråle, för Asplunds. Carraramarmor i bottenplatta, Längd: 99 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 174 cm
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:46)
1596 7074 Klädhängare Charles & Ray Eames, "Hang it all", Vitra. Längd: 51 cm, höjd: 40 cm, djup: 18 cm ca
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:47)
1596 6341 Kniv Gaucho-kniv+ Sombrero, Mexico, Argentina (Salta). Diameter: 1. Längd: 25 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:53)
1596 6227 Kolhämtare Koppar, 1800-tal. Höjd: 33-47 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:19)
1596 7385 Kolonnljusstakar Ett par, mässing, kvadratiskt fot med gallerkant, kulfötter. Höjd: 20 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:32)
1596 1041 Kolteckning Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Modell, Signerad, yttermått inklusive ram: 154x102 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:24)
1596 6163 Konsolbord Nyrokoko. Mahogny, Bredd: 74 cm. Djup: 32 cm, höjd: 77 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:50)
1596 6326 Kornischer 2 st. Längd: 160 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:41)
1596 7177 Kravattnålar 6 st, bland annat Granater/malakit/Turkoser. Längd: 4-6 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:13)
1596 7187 Lackskrin Ryssland, Palech. Signerad, i originaletui. Längd: 32 cm, bredd: 24 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:01)
1596 7067 Lampett + ljusstake, Skultuna, Pierre Forsell Pendel, samt Rosen. Höjd: 50 ca. Diameter: 10 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:24)
1596 7046 Lampetter Ett par, mässing, nutida. Höjd: 45 cm. Djup: 19 cm ca
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:42)
1596 6054 Lampetter ett par. Qvarfordts Intarsia, Mjölby. 1900-talets mitt. Intarsia och mässing. Figur. En lampett etikettmärkt Höjd: 31 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:37)
1596 7276 Leksaksbilar 3 delar, Schuco/Corgi. Längd: 10-25 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:18)
1596 7238 Litografi Fredriksborgs slott, yttermått inklusive ram: 54x69 cm. Ej signerad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:28)
1596 6322 Litografier 5 st, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerade, 200-upplaga, oramade lösa blad. Bladets mått: 44x63 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:36)
1596 7251 Ljuskrona Empirestil, tio ljusarmar. Höjd: 110 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:16)
1596 7358 Ljuskrona prismor. Höjd: 55 ca
1596 7059 Ljusplåtar Ett par, mässing, två ljushållare. Bredd: 30 cm, höjd: 52 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:59)
1596 7386 Ljusstakar 3 par, + 1+ 1, mässing. Höjd: cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:40)
1596 7382 Ljusstakar Ett par, barockstil, blåglaserad keramik. Höjd: 28,5 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:43)
1596 7120 Ljusstakar ett par, Gusum, mässing. Höjd: 19 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:31)
1596 6025 Luftfuktare / elementvas Åke Holm (1900-1980), Sverige. Höganäs, dekor med klättrande pojke, glaserad keramik. Höjd: 23 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:11)
1596 7167 Målarstege höjd: 161 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:59)
1596 7314 Martiniglas 6 st, Reijmyre Glasbruk, "Nova". Fot i grönt glas, Höjd: 15,5 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:34)
1596 7106 Matbord Nils Jonsson, "Bjärn". Troeds, teak. Bredd: 135 + utdragsskivor om 57 cm vardera. Bredd: 85 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:22)
1596 4064 Matsalsgrupp 7 delar, Ek, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 130+ 2x51. Djup: 104 cm, höjd: 78 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:59)
1596 7087 Matservis 58 delar, Gustafsberg
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:43)
1596 7350 Matskedar 5 st, silver, England. Längd: 21-22, vikt: 315 gr ca
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:53)
1596 7347 Matskedar 9 st, udda, silver. Längd: 21-22, vikt: 640 gr
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:40)
1596 7349 Matskedar silver, 1800-tal. Längd: 21 ca, vikt: 650 gr ca
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:55)
1596 7362 Matskedar silver, 6 st, udda. Längd: 18-21, vikt: 265 gr ca
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:51)
1596 7351 Matskedar silver, 8 st, udda. Längd: 19,5-22, vikt: 500 gr ca
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:27)
1596 7348 Matskedar silver, diverse, 8 st, Franska liljan. Längd: 20,5-22,5, vikt: 430 gr ca
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:12)
1596 6338 Matta Afghan, 60x263 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:16)
1596 6316 Matta Afghan, 63x250 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:18)
1596 6312 Matta Kelim, Afghan, 100x147 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:56)
1596 6331 Matta Kelim, afghan, 96x147 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 21:00)
1596 7233 Matta orientalisk, 100x158 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:38)
1596 7219 Matta orientalisk, 105x150 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:52)
1596 7230 Matta orientalisk, 112x203 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:47)
1596 6306 Matta Orientalisk, 116x160 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:01)
1596 7224 Matta orientalisk, 122x186 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:59)
1596 7226 Matta orientalisk, 125x205 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:50)
1596 7227 Matta orientalisk, 125x216 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:15)
1596 6111 Matta orientalisk, 135x205 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:22)
1596 7228 Matta orientalisk, 139x218 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:03)
1596 7221 Matta orientalisk, 143x200 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:12)
1596 7115 Matta orientalisk, 148x199 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:45)
1596 6107 Matta orientalisk, 150x223 cm
1596 7234 Matta orientalisk, 150x264 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:15)
1596 7231 Matta orientalisk, 151x211 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:47)
1596 7093 Matta Orientalisk, 154x286 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:20)
1596 7370 Matta orientalisk, 181x270 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:02)
1596 7372 Matta orientalisk, Bochara, 98x153 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:30)
1596 7114 Matta orientalisk, Galleri, 66x210 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:46)
1596 7235 Matta orientalisk, Galleri, 81x320 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:50)
1596 6364 Matta orientalisk, semiantik, 212x290 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:20)
1596 7275 Mjukdjur 4 st, bland annat Steiff. Höjd: 6-27 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:09)
1596 7390 Modellbil BANDAI, Opel Rekord, Japan, 1960-tal. Lackad plåt, Längd: 20 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:37)
1596 7257 Modeplanscher 4 st, inramade, yttermått inklusive ram: 35x25 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:58)
1596 7125 Mortel Sten. Längd: 22 cm, höjd: 14 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:42)
1596 7378 Mynt och sedlar diverse
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:13)
1596 7209 Nattygsbord Ett par, Gustaviansk stil, Stenskiva. Bredd: 59 cm, djup: 43 cm, höjd: 70 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:59)
1596 7205 Nattygsbord Ett par, rokokostil. Bredd: 38 cm, djup: 51 cm, höjd: 67 cm, nyckel
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:42)
1596 2021 Offsettryck Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Kvinna med fågelbur, Signerad. Bildmått: 90x58 cm, yttermått inklusive ram: 101x73
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:25)
1596 7332 Oljemålning Alfred Thörne (1850-1916), Sverige. "Fliken Norberg". Signerad, daterad 1894. Olja på duk, 37x60 cm, yttermått inklusive ram: 48x71 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:26)
1596 7384 Oljemålning Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 45x54 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:06)
1596 6393 Oljemålning Arne Norberg (1928-2006), Signerad, "Fiskeväder". Daterad -75, Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 52x63 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:47)
1596 1022 Oljemålning Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Vatikanvakten, Vakt med hillebard. Signerad, daterad 1881. Olja på duk, 57x46 cm, yttermått inklusive ram: 79x68 cm
Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:09)
1596 7249 Oljemålning David Engström, "I skogen". Signerad, daterad 1972. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 45x64 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:09)
1596 7146 Oljemålning E. Renborg, blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 80x69 cm
1596 6355 Oljemålning Edit Gustafson (1886-1968), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 35x26 cm, yttermått inklusive ram: 48x39 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:34)
1596 7270 Oljemålning Einar Gross (1885-1962) Signerad, Fiskebåtar. Olja på pannå, 51x66 cm, yttermått inklusive ram: 54x70 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:15)
1596 6386 Oljemålning Einar Wennberg (f. 1936), Sverige. "Interiör". Signerad, daterad -88, blomsterstilleben. Olja på duk, 72x59 cm, yttermått inklusive ram: 75x63 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:23)
1596 7283 Oljemålning Emil Friberg, Signerad, stilleben. Olja på duk, 62x73 cm, yttermått inklusive ram: 73x84 cm
1596 7129 Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Raps". Signerad. Olja på duk, 30x30cm, oramad
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:47)
1596 7267 Oljemålning Gösta Nyberg (f. 1913), Sverige. Fotogenlampa i fönstret. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 67x52 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:22)
1596 7144 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Möja. Signerad och daterad 1942. Olja på pannå, 39x58 cm, yttermått inklusive ram: 49x70 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:51)
1596 7343 Oljemålning Gustaf Carlström (1896-1964), Sverige. Modellstudie (tillskriven), ej signerad. Olja på duk, 71x53 cm, yttermått inklusive ram: 83x64 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:17)
1596 6285 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Innerskärgård, Signerad. Olja på pannå, 39x61 cm, yttermått inklusive ram: 42x63 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:18)
1596 6288 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Ytterskärgård. Signerad. Olja på pannå, 58x90 cm, yttermått inklusive ram: 65x97 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:28)
1596 7255 Oljemålning Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Signerad, daterad 2003. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 24x39 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:09)
1596 7136 Oljemålning Inger Gustafson, "Ljungen blommar". Signerad, daterad -73. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x57 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:09)
1596 7076 Oljemålning Joe a Pecsenke, (1942-1989), Signerad, hus på ö. Olja på duk, 88x114 cm, yttermått inklusive ram: 93x119 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:00)
1596 7036 Oljemålning Lykke Vigen (f. 1927), Danmark. Afrikanskt landskap med figurer. Signerad, daterad -83, oramad. Olja på duk, 118x183 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:03)
1596 7282 Oljemålning Manne Hallengren (1875-1951), Sverige. Signerad, sommarlandskap. Olja på duk, 44x63 cm, yttermått inklusive ram: 60x78 cm
Unsold (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:43)
1596 2022 Oljemålning Mario Duzel (1938-2019), Sverige. Porträtt av Mona Seilitz, Signerad. Olja på duk, 72x67 cm, yttermått inklusive ram: 86+ x81
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:25)
1596 2020 Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. "Familjen". Signerad, daterad - 91. Olja på duk, 80x64 cm, yttermått inklusive ram: 90x74 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:25)
1596 2002 Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. "Skilsmässa". Signerad. Olja på duk, bildmått: 68x48 cm, yttermått inklusive ram: 78x58
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:25)
1596 2003 Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. 2Kärlekspar". Signerad, oramad. Olja på duk, bildmått: 73x60 cm
1596 6374 Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Kvinna i drömlandskap. Signerad. Olja på duk, 96x65 cm, yttermått inklusive ram: 106x76 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:34)
1596 6081 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Mjölkpiga med ko. Tidigt 1900-tal. Ej signerad. Olja på duk. 81x107 cm, yttermått inklusive ram: 95x120 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:06)
1596 7035 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad "Grönska". Olja på duk, 100x72 cm, yttermått inklusive ram: 109x81 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:45)
1596 7286 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad JH-é, landskap. Olja på duk, 59x31 cm, yttermått inklusive ram: 74x47 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:21)
1596 6378 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1800-tal, stilleben. Olja på duk, 24x29 cm, yttermått inklusive ram: 34x39 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:39)
1596 7047 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stuga vid sjö, monogramsignerad HS, ramad, 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:48)
1596 7383 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tidigt 1900-tal, Pilallé. Ej signerad. Olja på duk, 53x48 cm, yttermått inklusive ram: 68x63 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:05)
1596 6100 Oljemålning Sam Uhrdin (1886-1964), Sverige. "Mattrasor". Signerad, daterad -47. Olja på duk, 93x73 cm, yttermått inklusive ram: 114x98 cm
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:40)
1596 7241 Oljemålning Susanne Simonson, Signerad. Olja på pannå, 26x22 cm, yttermått inklusive ram: 41x37 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:03)
1596 7025 Oljemålning Sven Göran Svensson. Signerad S-G-Son, 430715-5079, Clown, oramad. Olja på duk, 70x50 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:19)
1596 7184 Örhängen 1 par + Brosch, silver, 1930-/40-tal, bruttovikt: 15 g
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:50)
1596 7062 Paradvärja längd: 102 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:03)
1596 7381 Parti koppar 11 delar, gryta, kaffekanna, med mera, diameter, 5- 29 cm, höjd: 3-20 cm
1596 7360 Parti kuriosa diverse, Smycken mm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:54)
1596 7363 Parti silver 6 delar. Höjd: 4-5 cm, längd: 19 cm, vikt: 300 gr ca
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:57)
1596 7094 Parti silver 9 delar, silver, 6 kaffeskedar, 2 ströare, en kopp. Längd: 9,5 - 20 cm. Vikt: ca 120 g
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:25)
1596 7366 Parti silver diverse, 15 delar. Vikt: 260 gr ca
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:42)
1596 7090 Parti smycken brons, bland annat Kalevala
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:14)
1596 7271 Pastell Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1954, blomster, 62x49 cm, yttermått inklusive ram: 72x61 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:26)
1596 7269 Pastell Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1954, Stilleben, 62x38 cm, yttermått inklusive ram: 73x49 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:51)
1596 7044 Piedestal med 2 st stenskivor, 26x26. Höjd: 75 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:25)
1596 7189 Piedestal Stenskivor. Längd: 27 cm, djup: 27 cm, höjd: 71 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:49)
1596 7110 Pinnstolar 4 st
1596 7128 Pokaler 5 st, silver. Höjd: 4,5-12. Vikt: 290 gr ca
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:27)
1596 6045 Porslin 5 delar, Royal Copenhagen, 4 delar Blå Blomst + 1 del Musselmalet. Höjd: 8-14 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:33)
1596 7356 Punschkoppar 12 st, silver i etui, 1954. Höjd: 4,5 cm, vikt: 420 gr ca
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:54)
1596 7008 Punschkoppar 7 st, silver, olika modeller. Höjd: 4,5-5,5, vikt: 215g ca
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:29)
1596 7312 Remmare 8+ 4 st, grönt glas, Gullaskruf + Royal Krona. Höjd: 20 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:49)
1596 7274 Ring 18k guld. Vitguld, storlek: 18,7, vikt 3 g
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:33)
1596 7014 Rullvagn mässing och glas. Längd: 50 cm, djup: 35 cm, höjd: 68 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:57)
1596 7013 Rullvagn nutida. Längd: 83 cm, djup: 33 cm, höjd: 77 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:11)
1596 7164 Salongsbord Björk. Diameter: 81 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:15)
1596 7318 Saltkar 4 st, silver, London, 1806. Längd: 7,5 cm, djup: 6,5 cm, höjd: 5 cm, vikt: 360 gr ca netto
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:21)
1596 7322 Saltkar 6 st, silver, Sheffield. Diameter: 4,5 cm, höjd: 2,5 cm, vikt: 165 gr netto
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:53)
1596 7165 Satsbord 3 delar, med stenintarisa under glasskivor, Höjd: 36-56 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:33)
1596 7101 Sekretär England. Bredd: 76 cm, djup: 45 cm, höjd: 101 cm, nyckel
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:11)
1596 7300 Serveringsvagn mahogny, med bricka. Längd: 74 cm, djup: 41 cm, höjd: 60 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:13)
1596 6409 Servisdelar Arabia, Faenza, 12 mattallrikar, 3+ 8 assietter, 5 koppar med fat+ 3 extra fat. 1 gräddkanna
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:22)
1596 7133 Servisdelar Rosenthal, Versaille, ca 65 del
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:06)
1596 7202 Sideboard 1950-tal, Bräntorps, teak. Etikettmärkt, Längd: 130 cm. Djup: 45 cm, höjd: 72 cm
Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:08)
1596 7207 Sideboard 1960-tal, teak. Längd: 125 cm. Djup: 42 cm, höjd: 78 cm, nyckel
Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:54)
1596 7109 Sideboard 1960-tal. Längd: 150 cm, djup: 45 cm, höjd: 103 cm, nyckel
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:28)
1596 7324 Silver 4 delar, England. Höjd: 3-10 cm, vikt: 200 gr ca
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:02)
1596 6343 Silver diverse 6 delar
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:58)
1596 7305 Silvermynt 1 kilo. Vikt: 1000 g, Elisabeth II Australia 30 dollars, 0. 999 silver, 1995. Diameter: 10 cm
Hammered for 8.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:32)
1596 6271 Skål + 6 fat, Glas. Längd: 36 cm. Djup: 15 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:09)
1596 6339 Skål + burkar + vas, 4 delar, nysilver. Glasinsats, Höjd: 5,5-52 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:48)
1596 7068 Skål + fat, Skultuna, mässing, bland annat Olof Kolte. Diameter: 12 cm, höjd: 7 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:17)
1596 7072 Skål Eva Englund (1937-1998), Sverige. "Malakit", Målerås. Glas. Diameter: 27 cm. Höjd: 16,5 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:11)
1596 6134 Skål på fot, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Artist collection. Höjd: 27 cm, diameter: 33 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:34)
1596 7307 Skål Rörstrand, Jugend. Längd: 17 cm, höjd: 12 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:15)
1596 7345 Skål silver, GADAB, 1932, diameter, 20, höjd: 9. Vikt: 240 gr ca
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:09)
1596 7326 Skål silver, MSA, 1956, + 1 par ljusstakar, silver. Höjd: 4,5-7,5, vikt: 230 gr brutto
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:56)
1596 4203 Skål Stengods, Vibeke Fischer (1944), Signerad. Diameter: 22 cm. Höjd: 10 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:18)
1596 7395 Skålar 3 st, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Höjd: 2,5-3,5
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:49)
1596 7396 Skålar 3 st, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Höjd: 3,5-4,5
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:20)
1596 6255 Skålfat Kosta, Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. Diameter: 22 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:43)
1596 7095 Skedar + gafflar, i etui, silver, 24 st, 12 skedar Längd: 10 cm, 12 gafflar Längd: 12 cm. Vikt: ca 215 g
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:26)
1596 7365 Skedar silver, 8+ 12 st. Längd: 12-13, vikt: 265 gr ca
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:30)
1596 7399 Skrin 1800-tal, Valnöt, Intarsia. Längd: 28 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:26)
1596 7298 Skrivbord England, mahogny, med läderskiva. Bredd: 115 cm, djup: 65 cm, höjd: 74 cm, nyckel
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:37)
1596 7218 Skrivbord GAD, "Ala", Gotland. Bredd: 135 cm, djup: 60 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 8.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:40)
1596 7173 Skrivbord mahogny. Bredd: 140 cm, djup: 80 cm, höjd: 77 cm, nyckel
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:12)
1596 2031 Skrivbordslampa 1960-tal, Luxo Lamp L-1, blå metallic, ställbar. Längd: 107 cm, djup: 6-16 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:48)
1596 6442 Skulptur brons, Bill Hoskins. Signerad, Höjd: 19 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:41)
1596 6073 Skulptur Ryssland, hjortar, porslin, stämpelmärkt. Längd: 20 cm. Djup: 11 cm, höjd: 21 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:15)
1596 6075 Skulptur Saudiarabien, dromedarer, mässing. Längd: 26cm. Djup: 5 cm. Höjd: 17 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:23)
1596 7170 Skulptur Trä, Pinocchio. Höjd: 60 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:21)
1596 7320 Skulpturer 2 st, Bing och Gröndahl modell 1567 + Royal Copenhagen, Pojke med pumpa, Höjd: 10-12 cm, nr. 1567
1596 7278 Skylt Trä, Kongl: Uplands Regemente, Rasbocompanie, No 57 cm,
l. 53. Djup: 5 cm, höjd: 30 cm
Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:36)
1596 7355 Skyslevar 6 st, silver, Sverige/England. Längd: 16-17,5, vikt: 320 gr ca
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:34)
1596 7091 Smycken 6 delar, silver. Vikt: ca 85 g
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:22)
1596 7092 Smycken silver, diverse, bruttovikt: 225 g
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:08)
1596 7168 Snurrpall Nyrokoko, höj- och sänkbar. Höjd: 47 cm, diameter: 40 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:37)
1596 7130 Snusdosa silver. Längd: 9 cm, vikt: 70 gr ca
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:35)
1596 7319 Sockerruska silver. Höjd: 17 cm, vikt: 210 gr ca
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:09)
1596 7321 Sockerskål silver, London, 1800-tal. Längd: 19 cm, djup: 11 cm, höjd: 12 cm, vikt: 240 gr ca
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:33)
1596 7331 Sockertänger 3 st, silver, 1800-tal. Längd: 13-15, vikt: 110 gr ca
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:48)
1596 7206 Soffa Englesson, Howardmodell. Längd: 180 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:01)
1596 7394 Soffbord England, med jaktmotiv. Bredd: 102 cm, djup: 62 cm, höjd: 52 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:10)
1596 7329 Soppslev Silver (0,800). Längd: 33,5 cm, vikt: 170 gr ca
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:04)
1596 7104 Soppslev silver, 1855. Längd: 33,5 cm, vikt: 250 gr ca
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:12)
1596 7328 Soppslev silver, Borgila, 1951. Längd: 32 cm, vikt: 130 gr brutto
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:39)
1596 6354 Spegel Bronserad, 1800-tal, 155x70 cm
Hammered for 9.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 21:04)
1596 7053 Spegel Gustaviansk stil, bemålad delvis förgylld. Bredd: 30 cm. Höjd: 59 cm
1596 7111 Spegel Luxus, Uno & Östen Kristiansson, Vittjö, Ek. Diameter: 44 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:46)
1596 6416 Spelbord 1800-tal, Gustaviansk stil, Backgammon, med spelmarker. Bredd: 100 cm, djup: 53 cm, höjd: 76 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:20)
1596 7119 Spiselhundar ett par, England. Höjd: 29 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:56)
1596 7181 Stenkolssmycken 1860-tal, 4 delar, halsband. Längd: 105 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:54)
1596 7297 Stol 1800-tal
Unsold (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:47)
1596 6415 Stol Barock, bemålad
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:14)
1596 7103 Stolar 6 st, 1960-tal, teak
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:20)
1596 7007 Stolar Ett par, Allmoge, sitthöjd, höjd: 41 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:51)
1596 7055 Stolar Ett par, vitmålade, med sits i tyg av Stig Lindberg, sitthöjd. 46, höjd 94. Bredd: 43 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:52)
1596 7346 Strykjärn + måttsats, mässing. Längd: 7-14 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:55)
1596 7253 Sybord mahogny, omkring 1900. Med låda i sarg, ben med fotkryss. Bredd: 56 cm, djup: 38 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:25)
1596 7159 Taburetter ett par, 1800-tal. Längd: 63,5 cm, djup: 35 cm, höjd: 62 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:57)
1596 7102 Takarmatur Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Kjolen", rispapper med växter, Diameter: 46 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:26)
1596 5192 Takarmatur höjd: 190 cm, nutida
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:13)
1596 7393 Takarmatur med prismor, nutida. Höjd: 45 cm, diameter: 35 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:18)
1596 7030 Takarmatur Metall, nutida. Höjd: 28 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:09)
1596 7089 Takarmatur nutida, lila glas, mässing. Längd: 45 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:02)
1596 7217 Takarmatur Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. Diameter: 50 cm. Höjd: 22 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:47)
1596 6367 Takarmatur Prismor, 1910/20-tal. Höjd: 70 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:21)
1596 7145 Tamburmajor Anna-Maija Jaatinen, "Clothes tree", Artek. Höjd: 177 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:51)
1596 7361 Tänger 6 st, silver. Längd: 9-14 cm, vikt: 150 gr
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:57)
1596 7214 Tavla / collage Hans Lönnqvist, Rymden. Signerad, belysning, yttermått inklusive ram: 93x90 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:24)
1596 7213 Tavla / collage Hans Lönnqvist, Rymden. Signerad, daterad -79, belysning, yttermått inklusive ram: 49x49 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:28)
1596 7143 Te- /kaffeservis 38 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Höjd: 6-14 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:56)
1596 6072 Teglashållare 6 st, Ryssland, nysilver. Invändi. Diameter: ca 6,5 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:12)
1596 7065 Tekoppar med fat, 2 st, Lomonosiv, Ryssland. Diameter: 9,5 cm, höjd: 11 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:02)
1596 6079 Teservis 14 delar, Dulevo, Sovjetunionen. 5 st tekoppar med fat, 6 st assietter, tekanna + sockerskål + mjölkkanna
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:58)
1596 7352 Teskedar silver, 12 st, snarlika. Längd: 13,5-14,5, vikt: 250 gr ca
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:11)
1596 7299 Tidningsställ längd: 56 cm, djup: 35 cm, höjd: 56 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:22)
1596 7043 Tidningsställ med låda, mahogny. Längd: 56 cm, djup: 36 cm, höjd: 54 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:36)
1596 6180 Toilettebord Rokokostil. Utdragsskiva med skinnklädsel, Bredd: 74 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 73 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:47)
1596 7201 Toilettebyrå 1950-tal, teak. Bredd: 110 cm. Djup: 35 cm, höjd: 125 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:23)
1596 7245 Träsnitt 2 st, Japan, yttermått inklusive ram: 42x32 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:04)
1596 7085 Träsnitt 4 st, Åke Holm (1900-1980), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 23x17-33x40 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:08)
1596 7190 Uppläggningsfat Gefle, "Termo". Diameter: 40 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:59)
1596 5226 Utdragssäng 1800-tal. (ram), senare bemålning, Längd: 180 cm. Djup: 72 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:14)
1596 7172 Utställningsaffisch Chagall, Galleri Maeght, yttermått inklusive ram: 93x58 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:34)
1596 7166 Väggarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 2484, Firma Svenskt Tenn, mässing med textilskärm. Höjd: 63 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:37)
1596 7186 Väggarmaturer Ett par, Aneta, vitlackad plåt. Längd: 36 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:30)
1596 7160 Väggplåtar ett par, mässing. Diameter: 64 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:40)
1596 7009 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Löv, 22,5x22,5
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:43)
1596 6027 Väggrelief Märta Ankarswärd Grönvall (1890-1967), Ängel, monogramsignerad, glaserat lergods, 18x15 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:17)
1596 7060 Vas + servettring, 2 delar, silver. Höjd: 7 cm, diameter: 4,5 - 8 cm, vikt: 155 g ca
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:01)
1596 6031 Vas 1920-tal, Muller Fréres, France, opalinglas. Höjd: 25 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:26)
1596 7188 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, monogramsignerad. Höjd: 11 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:41)
1596 1050 Vas Carina Seth Andersson, "Dagg", klarglas, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 27 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:15)
1596 6233 Vas Frankrike, konstnärsmonogram, porslin, mässingsdekor. Höjd: 30 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:30)
1596 7121 Vas Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. 1902. Höjd: 35 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:17)
1596 7162 Vas Kina. Höjd: 29 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:04)
1596 7281 Vas kristall, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. Kosta, dekor av spiral i underfång. Höjd: 19 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:49)
1596 7367 Vas Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 6 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:11)
1596 7310 Vas silver, Råström, 1976. Höjd: 16 cm. Vikt: 350 gr ca
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:59)
1596 7265 Vaser 3 st, Upsala-Ekeby. Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "västkust". Höjd: 4,5-8 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:49)
1596 7308 Vaser ett par, cloisonné. Höjd: 20,5 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:21)
1596 7054 Vävnad Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. "Torget", märkt IS, 85x120 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:49)
1596 7045 Vedtunna mässing, tidigt 1900-tal, med maskaroner. Diameter: 46 cm, höjd: 52 cm
Hammered for 8.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:08)
1596 7135 Vinglas 12 st, rött glas. Höjd: 14,5 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:30)
1596 7388 Vinglas 4+ 2 Chateau, Kosta Boda. Diameter: 7-8,5 cm, höjd: 19-21,5 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:47)
1596 7387 Vinglas 6 st, frostat handmålat glas, Al-Rama, Israel. Diameter: 7,5 cm, höjd: 13,5 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:22)
1596 7191 Vinkaraffer 2 st, Kjell Blomberg, Gullaskrufs glasbruk, grönt glas. Höjd: 21 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:36)
1596 5053 Vitrinskåp mahogny. Slipat glas, Bredd: 75 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 120 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:21)
1596 7402 Vitvinsglas 9st, med grön fot, Kosta. Höjd: 18 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:24)
1596 7066 Vril skål, björk. Längd: 13 cm, höjd: 10 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:46)
1596 7118 Wedgwood 6 delar, Porslin. Höjd: 1-12 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:56)
1596 7264 Ytterfoder + vas+ ljusstake, Arabia, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005). Höjd: 10,5-14,5, diameter: 13 cm
1596 7070 Ytterfoder Firma Svenskt Tenn, "Vågig", mässing. Diameter: 15 cm. Höjd: 9 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:50)
1596 7132 Ytterfoder Waldemarsudde. Diameter: 17 cm, höjd: 16 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:07)
1596 7069 Ytterfoder/kruka Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, Hortus, mässing. Höjd: 13cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:57)
1596 7301 Ytterfoder/krukor Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet, Gustavsberg. Reliefdekor i benporslin, Höjd: 6 cm. Diameter: 8 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:32)