Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 5 februari 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1596 7178  Aftonväska silver, (0,800). Vikt: 265 gr ca

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:58)

1596 6003  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Vinyl". Signerad. Akryl, 70x50cm, oramad

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:06)

1596 7005  Akryl Linnea Larsson, "Vallmobukett", Signerad. Akryl på duk, 40x50cm, oramad

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:58)

1596 6147  Akvarell Kim Salander, "Den utslagne". Signerad, daterad 1977. Akvarell, bildmått: 44x54 cm, yttermått inklusive ram: 59x67 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:55)

1596 7031  Akvarell Lauritz Falk (1909-1990), Sverige. Man. Signerad, daterad -80. Akvarell, bildmått: 42x32 cm, yttermått inklusive ram: 69x59 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:53)

1596 7194  Ampel 1800-tal, kupa i överfångsglas. Höjd: ca 75 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:03)

1596 7203  Arkivskåp Tidigt 1900-tal, ek, Jalusie. Bredd: 120 cm, djup: 55 cm, höjd: 100 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:23)

1596 7273  Armband 18k guld. X-länk. Längd: 19 cm, vikt: 27 g.

Hammered for 10.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:46)

1596 7280  Armbandsur parti, 20 st

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:05)

1596 7333  Bägare 2 st, silver, 1800-tal. Höjd: 6-6,5, vikt: 140 gr ca

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:52)

1596 7341  Bägare 3 st, Skultuna, Pierre Forssell. Diameter: 6 cm, höjd: 4 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:55)

1596 7311  Bägare 8 st, silver, Råström, 1977. Höjd: 5 cm, vikt: 440 gr ca

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:26)

1596 7309  Bägare silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1947. Höjd: 15,5 cm. Vikt: ca 250g

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:24)

1596 7316  Bägare silver, JLH, 1949, Stockholm. Höjd: 12 cm, vikt: 200 gr ca

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:01)

1596 7359  Bestick 49 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: cm, vikt: 2100 gr brutto

Hammered for 7.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:15)

1596 6087  Bestick nysilver, Ca 75 delar. Längd: 18,5-21 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:28)

1596 7063  Bestickschatull i trä CG Hallberg med monogram på lock, bestickuppsättning, nysilver, CG Hallberg, modell Olga, ca 115 delar. Längd schatull: 56cm. Djup: 44 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:04)

1596 7096  Bestickuppsättning silver, 73 delar, Mema, Claes E Giertta, "Paris", blandade årtal, 12 matgafflar l 17 cm, 12 matknivar längd 18,5 cm, 12 matskedar längd 17 cm, 12 smörgåsgafflar 15,5 cm, 12 smörgåsknivar 12,5 cm, 12 skedar 11 cm, 1 smörkniv. Längd: 17 cm, Bruttovikt: 2400 g

Hammered for 9.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:14)

1596 7336  Biblioteksur Tempus fugit. Längd: 25 cm, djup: 15 cm, höjd: 37 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:22)

1596 6283  Blandteknik 2 st, Roland von Rainals (f. 1927), Sverige. Göteborgs hamn & Ångfartyget Gustafs Bergh. Signerade, yttermått inklusive ram: 32x44 - 36x46 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:15)

1596 7261  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, ekor på strand. Blandteknik, bildmått: 20x23 cm, yttermått inklusive ram: 44x40 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:20)

1596 7285  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, blandteknik, 30x38 cm, yttermått inklusive ram: 47x54 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 21:00)

1596 6297  Blandteknik Sven-Erik Lindberg, "Muren vid Babylon". Signerad, blandteknik, 70x50, yttermått inklusive ram. 76x56 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:36)

1596 7019  Bokhylleskåp Ek, glasade dörrar. Bredd: 111 cm. Djup: 31 cm, höjd: 164 cm, nyckel

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:31)

1596 6168  Bokhylleskåp mahogny, Bodafors, Bertil Fridhagen 1963. Bredd: 130 cm. Djup: 40 cm, 187 cm, nyckel

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:23)

1596 6093  Bonad 120x160 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:26)

1596 7117  Bonbonjär Johansfors Glasbruk, Glob. Diameter: 14 cm. Höjd: 19 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:53)

1596 6240  Bord England, 1800-tal, mahogny. Bredd: 93 cm. Djup: 36 cm, höjd: 62 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:53)

1596 7244  Bordsfotogenlampa Trä, mässing. Höjd: 72 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:03)

1596 6408  Bordslampa Alabaster. Höjd: 72 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:08)

1596 6056  Bordslampa flicka med klänning, 1900-tal, fot i metall, skärm i glas. Höjd: 41 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:42)

1596 6365  Bordslampa Kina, Porslin. Höjd: 74 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:18)

1596 6361  Bordslampa porslin och mässing. Höjd: 65 ca

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:22)

1596 5033  Bordslampa Putto, glaskupa / konstmassa, nutida. Höjd: 46 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:06)

1596 7174  Bordslampfot Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 39 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:17)

1596 6257  Bordslampfot Kosta, Sandeberg. Höjd: 29 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:23)

1596 2029  Bordslampfot Tilgman Keramik, Marian Zawadzki (1912-1978), Sverige. "Havet", 1960. Höjd: 62 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:00)

1596 6034  Bordslampfötter Ett par, glas. Höjd: 43 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:16)

1596 6016  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 66 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:32)

1596 7097  Bricka + 5 tabletter+ 6 coasters+ 1 underlägg, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. 33x10 cm, 55x10 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:11)

1596 7377  Bricka pläter, England, 41x31 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:56)

1596 6172  Brickbord längd: 70 cm, djup: 45 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:26)

1596 7407  Brickbord Rokokostil, bemålat, med plåtbricka. Bredd: 61 cm, djup: 45 cm, höjd: 68 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:20)

1596 7325  Burk med lock, silver, CG Hallberg, Vera Ferngren. Höjd: 10 cm, vikt: 120 gr brutto

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:24)

1596 7208  Byrå 1950-tal, teak. Bredd: 84 cm, djup: 33 cm, höjd: 64 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:48)

1596 6353  Byrå valnöt, Intarsia, Frankrike. Bredd: 84 cm. Djup: 51 cm, höjd: 86 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:45)

1596 7086  Champagneglas 4 st, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Intermezzo, Orrefors, fot med underfång i blått. Höjd: 25 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:19)

1596 7029  Champagneglas Ett par, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 25,5 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:49)

1596 6021  Champagnekylare Trä med mässingsbeslag, Frankrike. Höjd: 26 cm, diameter: 29 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:40)

1596 7357  Cigarettetui silver, 13x8. Vikt: 170 gr ca

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:56)

1596 7131  Cigarettskrin silver, CG Hallberg, 1938. Längd: 13 cm, vikt: 460 gr brutto

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:44)

1596 7306  Cigarettskrin silver, Importstämplar. Längd: 23,5 cm, djup: 16 cm, höjd: 4 cm, vikt: 720 gr brutto

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:24)

1596 7016  Clubfåtölj Läder

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:06)

1596 7122  Coupeglas 12 st, Iittala. Diameter: 10 cm, höjd: 8 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:09)

1596 7126  Dalahästar 3 at. Längd: 10-17, höjd: 11-18 cm

1596 7342  Damarmbandsur Tissot, PR 100, boettens. Diameter: 2 cm, total längs med armband: 16 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:08)

1596 7338  Dörrstopp 2 st, Metall. Höjd: 20 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:14)

1596 7011  Dosa Astrid Ewerlöf (1876-1927), Jugend, Rörstrand. Diameter: 7,5. Höjd: 6 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:57)

1596 7330  Dosor med lock, silver, 5 st, 1800-tal. Diameter: 4,5-7, vikt: 255 gr ca

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:58)

1596 7048  Eldset + vedtunna, 3+ delar, mässing, tunn. Diameter: 35 cm. Höjd: 50 cm, längd: 74 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:49)

1596 7080  Etsning Jens Fänge (f. 1965), Sverige. Signerad, numrerad 44/80. Bildmått: 19x15 cm, yttermått inklusive ram: 41x34 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:48)

1596 7258  Etsning Otto Gripenswärd (1847-1933), Sverige. Visby. Signerad. Bildmått: 7,5x10 cm, yttermått inklusive ram: 31x36 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:42)

1596 7252  Etsning Svenerik Jakobsson (f. 1934), Sverige. "Långt borta o nära". Signerad, numrerad 6/50, bladets mått: 29x26 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:28)

1596 7375  Fållbänk 1800-tal, Stoppad dyna med plats för förvaring. Längd: 114 cm. Djup: 32 cm, höjd: 54 h cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:23)

1596 6357  Färglitografi 2 st, Astrid Theselius (1927-2019), Sverige. 1996 cm, yttermått inklusive ram: 56x44 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:53)

1596 7038  Färglitografi 3 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 59x63-73x60 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:27)

1596 7026  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, numrerad Hc 3/10. Färglitografi. Bladets mått: 76x53 cm, yttermått inklusive ram: 81x59 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:54)

1596 6166  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 38/260. Färglitografi, bildmått: 21x65 cm, yttermått inklusive ram: 37x78 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:58)

1596 7037  Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. Signerad, numrerad 64/100, landskap med hus, yttermått inklusive ram: 40x56 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:44)

1596 6302  Färglitografi Göran Gidenstam, Länk vid barriär, Signerad, numrerad 37/25. Färglitografi, bildmått: 33x51 cm, yttermått inklusive ram: 54x70 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:40)

1596 6300  Färglitografi Gunnar Johansson (1916-1996), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 29/275. Färglitografi. Bladets mått: 72x62 cm, yttermått inklusive ram: 80x70 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:38)

1596 7171  Färglitografi Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 6/40. Färglitografi, bildmått: 50x67 cm, yttermått inklusive ram: 66x80 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:39)

1596 7078  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 65/150, daterad -60. Färglitografi, bildmått: 54x40 cm, yttermått inklusive ram: 73x58 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:15)

1596 7147  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Båtar. Signerad, numrerad 66/310. Färglitografi, bildmått: 53x34 cm, yttermått inklusive ram: 71x58 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:02)

1596 7268  Färglitografi Lars Nylund, "Vid Axhögen". Signerad, numrerad 2/7, daterad -81. Färglitografi, bildmått: 22x28 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:19)

1596 7152  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Orkester. Signerad, numrerad 230/275. Färglitografi, bildmått: 45x33 cm, yttermått inklusive ram: 70x55 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:12)

1596 7151  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Restauranginteriör. Signerad, numrerad 892/1999. Färglitografi, bildmått: 58x71 cm, yttermått inklusive ram: 83x95 cm

Hammered for 7.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:07)

1596 7079  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 28/75, daterad 1981. Färglitografi, bildmått: 31x42 cm, yttermått inklusive ram: 48x57 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:43)

1596 6144  Färglitografi Marion Belin (f. 1933), Sverige. Figur i träd. Signerad, numrerad 65/385. Färglitografi, bildmått: 35x50 cm, yttermått inklusive ram: 53x66 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:50)

1596 6149  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad 301/600, Odjuret. Färglitografi, bildmått: 55x67 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:59)

1596 7028  Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, numrerad 161/300. Färglitografi, bildmått: 64x47 cm, yttermått inklusive ram: 86x67 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:22)

1596 7259  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad Birgitta, "Three trees". Signerad, numrerad 1/1. Färglitografi, bildmått: 40x36 cm, yttermått inklusive ram: 60x54 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:24)

1596 7154  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. EA upplaga. Signerad. Färglitografi, bildmått: 56x38, ramens yttermått; 79x58 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:51)

1596 7195  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 133/310. Färglitografi, bildmått: 32x43 cm, yttermått inklusive ram: 48x59 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:10)

1596 7020  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 208/360, läsande gubbe. Färglitografi, bildmått: 32x24 cm, yttermått inklusive ram: 46x36 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:05)

1596 7248  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige, Bemärkelsedag. Signerad, numrerad 171/270. Färglitografi, bildmått: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 62x50 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:10)

1596 7247  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Brudpar. Signerad, numrerad 232/250. Färglitografi, bildmått: 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 40x32 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:40)

1596 7022  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, daterad 1963. Färglitografi, bildmått: 54x44 cm, yttermått inklusive ram: 69x56 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:10)

1596 6011  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 99/175, "la conciergerie". Färglitografi. Bladets mått: 46x56 cm, yttermått inklusive ram: 59x67 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:09)

1596 6009  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 99/175, "La place Vendome". Färglitografi. Bladets mått: 46x56 cm, yttermått inklusive ram: 59x67 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:07)

1596 6008  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 99/175, "Le Pont au Change". Färglitografi. Bladets mått: 46x56 cm, yttermått inklusive ram: 59x67 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:06)

1596 6010  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 99/175, "Le Sacre Coeur". Färglitografi. Bladets mått: 46x56 cm, yttermått inklusive ram: 59x67 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:12)

1596 6012  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 99/175, "Notre-Dame de Paris". Färglitografi. Bladets mått: 46x56 cm, yttermått inklusive ram: 59x67 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:14)

1596 6106  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927). Signerad, numrerad 96/250. Färglitografi, bildmått: 107x74 cm, yttermått inklusive ram: 132x99 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:36)

1596 7263  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 63/210, daterad -81, figurer. Färglitografi, bildmått: 52x57 cm, yttermått inklusive ram: 67x74 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:36)

1596 7287  Färglitografi Vide Janson (1924-2007), Sverige. Signerad, numrerad 53/200. Färglitografi, bildmått: 42x50 cm, yttermått inklusive ram: 55x64 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:07)

1596 7033  Färglitografi Vladimir Beck (f. 1943), Flaskor, ej signerad. Färglitografi, bildmått: 51x43 cm, yttermått inklusive ram: 71x61 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:43)

1596 7023  Färglitografier 8 st, Ulrik Samuelson (f. 1935), Sverige. Signerad, daterad 1983,360-upplaga. Färglitografi. Bladets mått: 54,5x65,5, oramade lösa blad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:05)

1596 7368  Fat 4 st, Tenn. Diameter: 22-32 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:21)

1596 6213  Fat Musselmalet, Royal Copenhagen. 17,5x24 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:36)

1596 7334  Fat silver, Finland, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Diameter: 15 cm, vikt: 140 gr ca

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:57)

1596 7157  Fåtölj + fotpall

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:31)

1596 7204  Fåtölj + fotpall, Seat-up, OH Sjögren, Tranås

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:31)

1596 7051  Fåtölj + fotpall, Siesta, Folke Ohlson, Dux, ställbar, stomme av teak. Stoppad sits och rygg

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:56)

1596 7294  Fåtölj + fotpall, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese. Fårskinn

Hammered for 14.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:40)

1596 7200  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Eva, vitt skinn

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:28)

1596 7099  Fåtölj Farmor, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. AB OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Modellen formgiven 1956

Hammered for 6.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:43)

1596 6123  Fåtölj Rotting, vit

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:18)

1596 6065  Fickur + dekorelement i filigranarbete, 2 delar

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:22)

1596 7012  Fickur 3 st, silver. Diameter: 3,5-7 cm, bruttovikt: 275 g

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:47)

1596 7071  Figuriner 2 st, And + älling, Hans Bölling, Danmark, teak. Höjd: 9-18 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:51)

1596 7344  Fiskbestick silver, 6+ 6 delar, Jugend, Tyskland, Hülse. Längd: 19-21, vikt: 585 gr ca

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:39)

1596 7240  Flamskvävnad 66x178 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:46)

1596 2041  Gardiner 2 längder, Kaarina Kellomäki, "Keisarin Puutarhassa", Marimekko, 1965,122x277 ca

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:28)

1596 2042  Gardiner 2 st, Maija Isola, "Uuna", Marimekko, 1969,123x158 ca

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:35)

1596 2043  Gardiner ett par, Maija Isola, "Kaivo", Marimekko, 1965,125x203 ca

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:32)

1596 2050  Gardinlängder 3 st, Elsa Gullberg, 120x210 / 135x200 / 125x205 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:31)

1596 7236  Glas 8+ 3 st, Kristall, 1950/60-tal. Höjd: 8-14 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:55)

1596 7138  Glasservis 37 delar, (12+ 12+ 13) Ingerbord Lundin, "Carina" Orrefors, höjd: 12-5-20 cm

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:29)

1596 7198  Golvlampa 1970-tal, Ateljé Lyktan. Höjd: 120 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:58)

1596 7199  Golvlampa 2-armad, mässing och trä. Höjd: 130 ca

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:23)

1596 7197  Golvlampa 2-armad. Höjd: 145 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:55)

1596 6126  Golvlampa Björk. Höjd: 137 ca

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:19)

1596 7196  Golvlampa Ledad arm. Höjd: 140 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:40)

1596 7210  Golvlampa mässing, höj- och sänkbar, Aneta. Höjd: 135 ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:45)

1596 7211  Golvlampa mässing, plåtskärm, ÖIA. Höjd: 130 ca

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:54)

1596 7056  Golvlampa mässing. Höjd: 146 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:27)

1596 7293  Golvlampa mässing. Höjd: 156 cm

1596 1027  Gouache Matthias van Arkel (f. 1967), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -85. Bildmått: 51x65 cm, yttermått inklusive ram: 66x80 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:25)

1596 7075  Gräddkanna + sockerskål, 2 delar, silver (835). Rokokostil, Höjd: 9 cm. Vikt: 285 g ca

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:01)

1596 7323  Gräddkannor 2 st, silver, 1800. Tal. Höjd: 8-14 cm, vikt: 200 gr ca

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:30)

1596 6005  Grafiskt blad Catrin Johansson, "Zebra". Signerad, numrerad 99/100. Gicléetryck, bildmått: 16x22cm, yttermått inklusive ram: 26x32 cm

1596 7024  Grafiskt blad Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 34/300, Kattdjur, bladets mått: 55x42 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:31)

1596 7260  Grafiskt blad Petter Thoen (f. 1943), Norge. Signerad, numrerad 39/46. Bildmått: 31x42 cm, yttermått inklusive ram: 38x51 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:43)

1596 7256  Grafiskt tryck Mia Fagergren (f. 1960), Sverige. "Kavála Ouva", oramad, pannå, 19,5x29,5. Signerad

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:31)

1596 7006  Gunghäst modell äldre. Längd: 75 cm, höjd: 64 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:46)

1596 7163  Hallbyrå Orientalisk stil. Bredd: 86 cm, djup: 49 cm, höjd: 91 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:05)

1596 7175  Halsband Agater. Längd: 75 ca

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:38)

1596 7179  Halsband silver. Längd: 38 cm, vikt: 29 gr

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:25)

1596 7183  Halsband Silver/Bärnsten Nils Erik From, Danmark. Längd: 41 cm, bruttovikt: ca 20 g

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:25)

1596 6150  Handdukshängare teak. Längd: 67 cm, höjd: 85-100 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:07)

1596 7176  Hängen 3 st, Silver & Emalj. Längd: 4-7 cm, bruttovikt: ca 10 g

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:28)

1596 6051  Herrarmbandsur Certina DS. Diameter: 3,5 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:07)

1596 7296  Herrbetjänt mahogny, Gåvans, Flisby. Höjd: 108 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:56)

1596 7018  Hörnvitrinskåp mahogny. Höjd: 199 cm, nyckel

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:45)

1596 7401  Huggare + bajonett, Tyskland. Längd: 41-63 cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:50)

1596 7400  Kaffebryggare "Cona", Table model de luxe. Höjd: 40 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:26)

1596 7397  Kaffegods 9 delar, Rörstrand, Red Top, design: Marianne Westman (1928-2017), Sverige.

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:48)

1596 6015  Kaffegods Rosenthal, 21 del

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:24)

1596 7134  Kaffegods Rosenthal, Maria, 24 del

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:03)

1596 7335  Kaffekanna + tedosa, Royal Copenhagen. Höjd: 13-20 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:45)

1596 7313  Kaffekoppar 6 st, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:56)

1596 6276  Kaffeservis Tettau, ca 30 del

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:11)

1596 6119  Kaffeservisdelar 22+ 1 delar, assietter. Diameter: 16 cm, kakfat, diameter: 23 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:12)

1596 6091  Kaffeskedar 10 st, silver, Mema, 1958. Längd: 11 cm, vikt: 110 gr ca

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:44)

1596 7354  Kaffeskedar 12 st, silver, GABF, 1926. Längd: 10,5 cm, vikt: 130 gr ca

1596 7127  Kaffeskedar 29 delar, silver, diverse. Vikt: 390 gr ca

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:58)

1596 7185  Kakfat + assietter + skål, 14 delar, Pressglas, vitt & blått glas, Dia 12-30. Höjd: 15,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:36)

1596 7161  Kanna Koppar. Höjd: 48 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:20)

1596 7315  Kanna silver, London, 1838. Höjd: 24 cm, vikt: 430 gr brutto

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:40)

1596 7398  Kanna Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack. Höjd: 13 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:49)

1596 7404  Kannor 2 st, Kina, Blåvitt. Höjd: 12-20 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:30)

1596 6336  Karm/loungestolar 4 st, Adelaide, BoConcept, sits i hårdplast, ben i ek, höjd 73 cm, sitthöjd 39 cm, bredd 60 cm,

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:33)

1596 6124  Karmstol Rokokostil, bemålad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:19)

1596 6131  Karmstolar + stol, 3 delar, Mahogny / intarsia, tidigt 1900-tal

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:27)

1596 7291  Karmstolar ett par, Björk

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:27)

1596 2044  Karmstolar ett par, Erik Fryklund, Hagafors

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:21)

1596 1035  Karmstolar Ett par, Gustavianska, Kompletterade, bemålade. Höjd: ca 40-98 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:42)

1596 7376  Kassaskrin med diverse smycken, bl. A silver, skrin. Vikt: 695g, smycken, vikt: 80g

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:14)

1596 7141  Katana Japan. Längd: 104 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:57)

1596 7142  Katana Japan. Längd: 72 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:26)

1596 7290  Kista på benställning, betsad furu, 1800-tal. Bredd: 50 cm, djup: 35 cm, höjd: 64 cm, nyckel

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:32)

1596 7215  Klädhängare "Tati", Mats Broberg & Johan Ridderstråle, för Asplunds. Carraramarmor i bottenplatta, Längd: 99 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 174 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:46)

1596 7074  Klädhängare Charles & Ray Eames, "Hang it all", Vitra. Längd: 51 cm, höjd: 40 cm, djup: 18 cm ca

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:47)

1596 6341  Kniv Gaucho-kniv+ Sombrero, Mexico, Argentina (Salta). Diameter: 1. Längd: 25 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:53)

1596 6227  Kolhämtare Koppar, 1800-tal. Höjd: 33-47 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:19)

1596 7385  Kolonnljusstakar Ett par, mässing, kvadratiskt fot med gallerkant, kulfötter. Höjd: 20 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:32)

1596 1041  Kolteckning Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Modell, Signerad, yttermått inklusive ram: 154x102 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:24)

1596 6163  Konsolbord Nyrokoko. Mahogny, Bredd: 74 cm. Djup: 32 cm, höjd: 77 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:50)

1596 6326  Kornischer 2 st. Längd: 160 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:41)

1596 7177  Kravattnålar 6 st, bland annat Granater/malakit/Turkoser. Längd: 4-6 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:13)

1596 7187  Lackskrin Ryssland, Palech. Signerad, i originaletui. Längd: 32 cm, bredd: 24 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:01)

1596 7067  Lampett + ljusstake, Skultuna, Pierre Forsell Pendel, samt Rosen. Höjd: 50 ca. Diameter: 10 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:24)

1596 7046  Lampetter Ett par, mässing, nutida. Höjd: 45 cm. Djup: 19 cm ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:42)

1596 6054  Lampetter ett par. Qvarfordts Intarsia, Mjölby. 1900-talets mitt. Intarsia och mässing. Figur. En lampett etikettmärkt Höjd: 31 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:37)

1596 7276  Leksaksbilar 3 delar, Schuco/Corgi. Längd: 10-25 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:18)

1596 7238  Litografi Fredriksborgs slott, yttermått inklusive ram: 54x69 cm. Ej signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:28)

1596 6322  Litografier 5 st, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerade, 200-upplaga, oramade lösa blad. Bladets mått: 44x63 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:36)

1596 7251  Ljuskrona Empirestil, tio ljusarmar. Höjd: 110 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:16)

1596 7358  Ljuskrona prismor. Höjd: 55 ca

1596 7059  Ljusplåtar Ett par, mässing, två ljushållare. Bredd: 30 cm, höjd: 52 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:59)

1596 7386  Ljusstakar 3 par, + 1+ 1, mässing. Höjd: cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:40)

1596 7382  Ljusstakar Ett par, barockstil, blåglaserad keramik. Höjd: 28,5 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:43)

1596 7120  Ljusstakar ett par, Gusum, mässing. Höjd: 19 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:31)

1596 6025  Luftfuktare / elementvas Åke Holm (1900-1980), Sverige. Höganäs, dekor med klättrande pojke, glaserad keramik. Höjd: 23 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:11)

1596 7167  Målarstege höjd: 161 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:59)

1596 7314  Martiniglas 6 st, Reijmyre Glasbruk, "Nova". Fot i grönt glas, Höjd: 15,5 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:34)

1596 7106  Matbord Nils Jonsson, "Bjärn". Troeds, teak. Bredd: 135 + utdragsskivor om 57 cm vardera. Bredd: 85 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:22)

1596 4064  Matsalsgrupp 7 delar, Ek, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 130+ 2x51. Djup: 104 cm, höjd: 78 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:59)

1596 7087  Matservis 58 delar, Gustafsberg

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:43)

1596 7350  Matskedar 5 st, silver, England. Längd: 21-22, vikt: 315 gr ca

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:53)

1596 7347  Matskedar 9 st, udda, silver. Längd: 21-22, vikt: 640 gr

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:40)

1596 7349  Matskedar silver, 1800-tal. Längd: 21 ca, vikt: 650 gr ca

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:55)

1596 7362  Matskedar silver, 6 st, udda. Längd: 18-21, vikt: 265 gr ca

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:51)

1596 7351  Matskedar silver, 8 st, udda. Längd: 19,5-22, vikt: 500 gr ca

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:27)

1596 7348  Matskedar silver, diverse, 8 st, Franska liljan. Längd: 20,5-22,5, vikt: 430 gr ca

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:12)

1596 6338  Matta Afghan, 60x263 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:16)

1596 6316  Matta Afghan, 63x250 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:18)

1596 6312  Matta Kelim, Afghan, 100x147 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:56)

1596 6331  Matta Kelim, afghan, 96x147 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 21:00)

1596 7233  Matta orientalisk, 100x158 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:38)

1596 7219  Matta orientalisk, 105x150 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:52)

1596 7230  Matta orientalisk, 112x203 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:47)

1596 6306  Matta Orientalisk, 116x160 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:01)

1596 7224  Matta orientalisk, 122x186 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:59)

1596 7226  Matta orientalisk, 125x205 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:50)

1596 7227  Matta orientalisk, 125x216 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:15)

1596 6111  Matta orientalisk, 135x205 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:22)

1596 7228  Matta orientalisk, 139x218 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:03)

1596 7221  Matta orientalisk, 143x200 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:12)

1596 7115  Matta orientalisk, 148x199 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:45)

1596 6107  Matta orientalisk, 150x223 cm

1596 7234  Matta orientalisk, 150x264 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:15)

1596 7231  Matta orientalisk, 151x211 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:47)

1596 7093  Matta Orientalisk, 154x286 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:20)

1596 7370  Matta orientalisk, 181x270 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:02)

1596 7372  Matta orientalisk, Bochara, 98x153 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:30)

1596 7114  Matta orientalisk, Galleri, 66x210 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:46)

1596 7235  Matta orientalisk, Galleri, 81x320 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:50)

1596 6364  Matta orientalisk, semiantik, 212x290 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:20)

1596 7275  Mjukdjur 4 st, bland annat Steiff. Höjd: 6-27 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:09)

1596 7390  Modellbil BANDAI, Opel Rekord, Japan, 1960-tal. Lackad plåt, Längd: 20 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:37)

1596 7257  Modeplanscher 4 st, inramade, yttermått inklusive ram: 35x25 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:58)

1596 7125  Mortel Sten. Längd: 22 cm, höjd: 14 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:42)

1596 7378  Mynt och sedlar diverse

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:13)

1596 7209  Nattygsbord Ett par, Gustaviansk stil, Stenskiva. Bredd: 59 cm, djup: 43 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:59)

1596 7205  Nattygsbord Ett par, rokokostil. Bredd: 38 cm, djup: 51 cm, höjd: 67 cm, nyckel

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:42)

1596 2021  Offsettryck Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Kvinna med fågelbur, Signerad. Bildmått: 90x58 cm, yttermått inklusive ram: 101x73

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:25)

1596 7332  Oljemålning Alfred Thörne (1850-1916), Sverige. "Fliken Norberg". Signerad, daterad 1894. Olja på duk, 37x60 cm, yttermått inklusive ram: 48x71 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:26)

1596 7384  Oljemålning Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 45x54 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:06)

1596 6393  Oljemålning Arne Norberg (1928-2006), Signerad, "Fiskeväder". Daterad -75, Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 52x63 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:47)

1596 1022  Oljemålning Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Vatikanvakten, Vakt med hillebard. Signerad, daterad 1881. Olja på duk, 57x46 cm, yttermått inklusive ram: 79x68 cm

Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:09)

1596 7249  Oljemålning David Engström, "I skogen". Signerad, daterad 1972. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 45x64 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:09)

1596 7146  Oljemålning E. Renborg, blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 80x69 cm

1596 6355  Oljemålning Edit Gustafson (1886-1968), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 35x26 cm, yttermått inklusive ram: 48x39 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:34)

1596 7270  Oljemålning Einar Gross (1885-1962) Signerad, Fiskebåtar. Olja på pannå, 51x66 cm, yttermått inklusive ram: 54x70 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:15)

1596 6386  Oljemålning Einar Wennberg (f. 1936), Sverige. "Interiör". Signerad, daterad -88, blomsterstilleben. Olja på duk, 72x59 cm, yttermått inklusive ram: 75x63 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:23)

1596 7283  Oljemålning Emil Friberg, Signerad, stilleben. Olja på duk, 62x73 cm, yttermått inklusive ram: 73x84 cm

1596 7129  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Raps". Signerad. Olja på duk, 30x30cm, oramad

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:47)

1596 7267  Oljemålning Gösta Nyberg (f. 1913), Sverige. Fotogenlampa i fönstret. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 67x52 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:22)

1596 7144  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Möja. Signerad och daterad 1942. Olja på pannå, 39x58 cm, yttermått inklusive ram: 49x70 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:51)

1596 7343  Oljemålning Gustaf Carlström (1896-1964), Sverige. Modellstudie (tillskriven), ej signerad. Olja på duk, 71x53 cm, yttermått inklusive ram: 83x64 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:17)

1596 6285  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Innerskärgård, Signerad. Olja på pannå, 39x61 cm, yttermått inklusive ram: 42x63 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:18)

1596 6288  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Ytterskärgård. Signerad. Olja på pannå, 58x90 cm, yttermått inklusive ram: 65x97 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:28)

1596 7255  Oljemålning Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Signerad, daterad 2003. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 24x39 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:09)

1596 7136  Oljemålning Inger Gustafson, "Ljungen blommar". Signerad, daterad -73. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x57 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:09)

1596 7076  Oljemålning Joe a Pecsenke, (1942-1989), Signerad, hus på ö. Olja på duk, 88x114 cm, yttermått inklusive ram: 93x119 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:00)

1596 7036  Oljemålning Lykke Vigen (f. 1927), Danmark. Afrikanskt landskap med figurer. Signerad, daterad -83, oramad. Olja på duk, 118x183 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:03)

1596 7282  Oljemålning Manne Hallengren (1875-1951), Sverige. Signerad, sommarlandskap. Olja på duk, 44x63 cm, yttermått inklusive ram: 60x78 cm

Unsold (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:43)

1596 2022  Oljemålning Mario Duzel (1938-2019), Sverige. Porträtt av Mona Seilitz, Signerad. Olja på duk, 72x67 cm, yttermått inklusive ram: 86+ x81

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:25)

1596 2020  Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. "Familjen". Signerad, daterad - 91. Olja på duk, 80x64 cm, yttermått inklusive ram: 90x74 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:25)

1596 2002  Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. "Skilsmässa". Signerad. Olja på duk, bildmått: 68x48 cm, yttermått inklusive ram: 78x58

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:25)

1596 2003  Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. 2Kärlekspar". Signerad, oramad. Olja på duk, bildmått: 73x60 cm

1596 6374  Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Kvinna i drömlandskap. Signerad. Olja på duk, 96x65 cm, yttermått inklusive ram: 106x76 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:34)

1596 6081  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Mjölkpiga med ko. Tidigt 1900-tal. Ej signerad. Olja på duk. 81x107 cm, yttermått inklusive ram: 95x120 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:06)

1596 7035  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad "Grönska". Olja på duk, 100x72 cm, yttermått inklusive ram: 109x81 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:45)

1596 7286  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad JH-é, landskap. Olja på duk, 59x31 cm, yttermått inklusive ram: 74x47 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:21)

1596 6378  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1800-tal, stilleben. Olja på duk, 24x29 cm, yttermått inklusive ram: 34x39 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:39)

1596 7047  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stuga vid sjö, monogramsignerad HS, ramad, 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:48)

1596 7383  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tidigt 1900-tal, Pilallé. Ej signerad. Olja på duk, 53x48 cm, yttermått inklusive ram: 68x63 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:05)

1596 6100  Oljemålning Sam Uhrdin (1886-1964), Sverige. "Mattrasor". Signerad, daterad -47. Olja på duk, 93x73 cm, yttermått inklusive ram: 114x98 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:40)

1596 7241  Oljemålning Susanne Simonson, Signerad. Olja på pannå, 26x22 cm, yttermått inklusive ram: 41x37 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:03)

1596 7025  Oljemålning Sven Göran Svensson. Signerad S-G-Son, 430715-5079, Clown, oramad. Olja på duk, 70x50 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:19)

1596 7184  Örhängen 1 par + Brosch, silver, 1930-/40-tal, bruttovikt: 15 g

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:50)

1596 7062  Paradvärja längd: 102 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:03)

1596 7381  Parti koppar 11 delar, gryta, kaffekanna, med mera, diameter, 5- 29 cm, höjd: 3-20 cm

1596 7360  Parti kuriosa diverse, Smycken mm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:54)

1596 7363  Parti silver 6 delar. Höjd: 4-5 cm, längd: 19 cm, vikt: 300 gr ca

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:57)

1596 7094  Parti silver 9 delar, silver, 6 kaffeskedar, 2 ströare, en kopp. Längd: 9,5 - 20 cm. Vikt: ca 120 g

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:25)

1596 7366  Parti silver diverse, 15 delar. Vikt: 260 gr ca

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:42)

1596 7090  Parti smycken brons, bland annat Kalevala

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:14)

1596 7271  Pastell Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1954, blomster, 62x49 cm, yttermått inklusive ram: 72x61 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:26)

1596 7269  Pastell Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1954, Stilleben, 62x38 cm, yttermått inklusive ram: 73x49 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:51)

1596 7044  Piedestal med 2 st stenskivor, 26x26. Höjd: 75 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:25)

1596 7189  Piedestal Stenskivor. Längd: 27 cm, djup: 27 cm, höjd: 71 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:49)

1596 7110  Pinnstolar 4 st

1596 7128  Pokaler 5 st, silver. Höjd: 4,5-12. Vikt: 290 gr ca

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:27)

1596 6045  Porslin 5 delar, Royal Copenhagen, 4 delar Blå Blomst + 1 del Musselmalet. Höjd: 8-14 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:33)

1596 7356  Punschkoppar 12 st, silver i etui, 1954. Höjd: 4,5 cm, vikt: 420 gr ca

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:54)

1596 7008  Punschkoppar 7 st, silver, olika modeller. Höjd: 4,5-5,5, vikt: 215g ca

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:29)

1596 7312  Remmare 8+ 4 st, grönt glas, Gullaskruf + Royal Krona. Höjd: 20 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:49)

1596 7274  Ring 18k guld. Vitguld, storlek: 18,7, vikt 3 g

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:33)

1596 7014  Rullvagn mässing och glas. Längd: 50 cm, djup: 35 cm, höjd: 68 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:57)

1596 7013  Rullvagn nutida. Längd: 83 cm, djup: 33 cm, höjd: 77 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:11)

1596 7164  Salongsbord Björk. Diameter: 81 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:15)

1596 7318  Saltkar 4 st, silver, London, 1806. Längd: 7,5 cm, djup: 6,5 cm, höjd: 5 cm, vikt: 360 gr ca netto

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:21)

1596 7322  Saltkar 6 st, silver, Sheffield. Diameter: 4,5 cm, höjd: 2,5 cm, vikt: 165 gr netto

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:53)

1596 7165  Satsbord 3 delar, med stenintarisa under glasskivor, Höjd: 36-56 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:33)

1596 7101  Sekretär England. Bredd: 76 cm, djup: 45 cm, höjd: 101 cm, nyckel

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:11)

1596 7300  Serveringsvagn mahogny, med bricka. Längd: 74 cm, djup: 41 cm, höjd: 60 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:13)

1596 6409  Servisdelar Arabia, Faenza, 12 mattallrikar, 3+ 8 assietter, 5 koppar med fat+ 3 extra fat. 1 gräddkanna

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:22)

1596 7133  Servisdelar Rosenthal, Versaille, ca 65 del

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:06)

1596 7202  Sideboard 1950-tal, Bräntorps, teak. Etikettmärkt, Längd: 130 cm. Djup: 45 cm, höjd: 72 cm

Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:08)

1596 7207  Sideboard 1960-tal, teak. Längd: 125 cm. Djup: 42 cm, höjd: 78 cm, nyckel

Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:54)

1596 7109  Sideboard 1960-tal. Längd: 150 cm, djup: 45 cm, höjd: 103 cm, nyckel

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:28)

1596 7324  Silver 4 delar, England. Höjd: 3-10 cm, vikt: 200 gr ca

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:02)

1596 6343  Silver diverse 6 delar

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:58)

1596 7305  Silvermynt 1 kilo. Vikt: 1000 g, Elisabeth II Australia 30 dollars, 0. 999 silver, 1995. Diameter: 10 cm

Hammered for 8.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:32)

1596 6271  Skål + 6 fat, Glas. Längd: 36 cm. Djup: 15 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:09)

1596 6339  Skål + burkar + vas, 4 delar, nysilver. Glasinsats, Höjd: 5,5-52 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:48)

1596 7068  Skål + fat, Skultuna, mässing, bland annat Olof Kolte. Diameter: 12 cm, höjd: 7 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:17)

1596 7072  Skål Eva Englund (1937-1998), Sverige. "Malakit", Målerås. Glas. Diameter: 27 cm. Höjd: 16,5 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:11)

1596 6134  Skål på fot, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Artist collection. Höjd: 27 cm, diameter: 33 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:34)

1596 7307  Skål Rörstrand, Jugend. Längd: 17 cm, höjd: 12 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:15)

1596 7345  Skål silver, GADAB, 1932, diameter, 20, höjd: 9. Vikt: 240 gr ca

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:09)

1596 7326  Skål silver, MSA, 1956, + 1 par ljusstakar, silver. Höjd: 4,5-7,5, vikt: 230 gr brutto

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:56)

1596 4203  Skål Stengods, Vibeke Fischer (1944), Signerad. Diameter: 22 cm. Höjd: 10 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:18)

1596 7395  Skålar 3 st, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Höjd: 2,5-3,5

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:49)

1596 7396  Skålar 3 st, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Höjd: 3,5-4,5

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:20)

1596 6255  Skålfat Kosta, Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. Diameter: 22 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:43)

1596 7095  Skedar + gafflar, i etui, silver, 24 st, 12 skedar Längd: 10 cm, 12 gafflar Längd: 12 cm. Vikt: ca 215 g

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:26)

1596 7365  Skedar silver, 8+ 12 st. Längd: 12-13, vikt: 265 gr ca

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:30)

1596 7399  Skrin 1800-tal, Valnöt, Intarsia. Längd: 28 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:26)

1596 7298  Skrivbord England, mahogny, med läderskiva. Bredd: 115 cm, djup: 65 cm, höjd: 74 cm, nyckel

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:37)

1596 7218  Skrivbord GAD, "Ala", Gotland. Bredd: 135 cm, djup: 60 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 8.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:40)

1596 7173  Skrivbord mahogny. Bredd: 140 cm, djup: 80 cm, höjd: 77 cm, nyckel

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:12)

1596 2031  Skrivbordslampa 1960-tal, Luxo Lamp L-1, blå metallic, ställbar. Längd: 107 cm, djup: 6-16 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:48)

1596 6442  Skulptur brons, Bill Hoskins. Signerad, Höjd: 19 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:41)

1596 6073  Skulptur Ryssland, hjortar, porslin, stämpelmärkt. Längd: 20 cm. Djup: 11 cm, höjd: 21 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:15)

1596 6075  Skulptur Saudiarabien, dromedarer, mässing. Längd: 26cm. Djup: 5 cm. Höjd: 17 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:23)

1596 7170  Skulptur Trä, Pinocchio. Höjd: 60 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:21)

1596 7320  Skulpturer 2 st, Bing och Gröndahl modell 1567 + Royal Copenhagen, Pojke med pumpa, Höjd: 10-12 cm, nr. 1567

1596 7278  Skylt Trä, Kongl: Uplands Regemente, Rasbocompanie, No 57 cm, l. 53. Djup: 5 cm, höjd: 30 cm

Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:36)

1596 7355  Skyslevar 6 st, silver, Sverige/England. Längd: 16-17,5, vikt: 320 gr ca

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:34)

1596 7091  Smycken 6 delar, silver. Vikt: ca 85 g

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:22)

1596 7092  Smycken silver, diverse, bruttovikt: 225 g

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:08)

1596 7168  Snurrpall Nyrokoko, höj- och sänkbar. Höjd: 47 cm, diameter: 40 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:37)

1596 7130  Snusdosa silver. Längd: 9 cm, vikt: 70 gr ca

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:35)

1596 7319  Sockerruska silver. Höjd: 17 cm, vikt: 210 gr ca

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:09)

1596 7321  Sockerskål silver, London, 1800-tal. Längd: 19 cm, djup: 11 cm, höjd: 12 cm, vikt: 240 gr ca

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:33)

1596 7331  Sockertänger 3 st, silver, 1800-tal. Längd: 13-15, vikt: 110 gr ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:48)

1596 7206  Soffa Englesson, Howardmodell. Längd: 180 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:01)

1596 7394  Soffbord England, med jaktmotiv. Bredd: 102 cm, djup: 62 cm, höjd: 52 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:10)

1596 7329  Soppslev Silver (0,800). Längd: 33,5 cm, vikt: 170 gr ca

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:04)

1596 7104  Soppslev silver, 1855. Längd: 33,5 cm, vikt: 250 gr ca

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:12)

1596 7328  Soppslev silver, Borgila, 1951. Längd: 32 cm, vikt: 130 gr brutto

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:39)

1596 6354  Spegel Bronserad, 1800-tal, 155x70 cm

Hammered for 9.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 21:04)

1596 7053  Spegel Gustaviansk stil, bemålad delvis förgylld. Bredd: 30 cm. Höjd: 59 cm

1596 7111  Spegel Luxus, Uno & Östen Kristiansson, Vittjö, Ek. Diameter: 44 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:46)

1596 6416  Spelbord 1800-tal, Gustaviansk stil, Backgammon, med spelmarker. Bredd: 100 cm, djup: 53 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:20)

1596 7119  Spiselhundar ett par, England. Höjd: 29 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:56)

1596 7181  Stenkolssmycken 1860-tal, 4 delar, halsband. Längd: 105 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:54)

1596 7297  Stol 1800-tal

Unsold (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:47)

1596 6415  Stol Barock, bemålad

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:14)

1596 7103  Stolar 6 st, 1960-tal, teak

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:20)

1596 7007  Stolar Ett par, Allmoge, sitthöjd, höjd: 41 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:51)

1596 7055  Stolar Ett par, vitmålade, med sits i tyg av Stig Lindberg, sitthöjd. 46, höjd 94. Bredd: 43 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:52)

1596 7346  Strykjärn + måttsats, mässing. Längd: 7-14 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:55)

1596 7253  Sybord mahogny, omkring 1900. Med låda i sarg, ben med fotkryss. Bredd: 56 cm, djup: 38 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:25)

1596 7159  Taburetter ett par, 1800-tal. Längd: 63,5 cm, djup: 35 cm, höjd: 62 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:57)

1596 7102  Takarmatur Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Kjolen", rispapper med växter, Diameter: 46 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:26)

1596 5192  Takarmatur höjd: 190 cm, nutida

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:13)

1596 7393  Takarmatur med prismor, nutida. Höjd: 45 cm, diameter: 35 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:18)

1596 7030  Takarmatur Metall, nutida. Höjd: 28 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:09)

1596 7089  Takarmatur nutida, lila glas, mässing. Längd: 45 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:02)

1596 7217  Takarmatur Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. Diameter: 50 cm. Höjd: 22 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:47)

1596 6367  Takarmatur Prismor, 1910/20-tal. Höjd: 70 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:21)

1596 7145  Tamburmajor Anna-Maija Jaatinen, "Clothes tree", Artek. Höjd: 177 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:51)

1596 7361  Tänger 6 st, silver. Längd: 9-14 cm, vikt: 150 gr

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:57)

1596 7214  Tavla / collage Hans Lönnqvist, Rymden. Signerad, belysning, yttermått inklusive ram: 93x90 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:24)

1596 7213  Tavla / collage Hans Lönnqvist, Rymden. Signerad, daterad -79, belysning, yttermått inklusive ram: 49x49 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:28)

1596 7143  Te- /kaffeservis 38 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Höjd: 6-14 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:56)

1596 6072  Teglashållare 6 st, Ryssland, nysilver. Invändi. Diameter: ca 6,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:12)

1596 7065  Tekoppar med fat, 2 st, Lomonosiv, Ryssland. Diameter: 9,5 cm, höjd: 11 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:02)

1596 6079  Teservis 14 delar, Dulevo, Sovjetunionen. 5 st tekoppar med fat, 6 st assietter, tekanna + sockerskål + mjölkkanna

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:58)

1596 7352  Teskedar silver, 12 st, snarlika. Längd: 13,5-14,5, vikt: 250 gr ca

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:11)

1596 7299  Tidningsställ längd: 56 cm, djup: 35 cm, höjd: 56 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:22)

1596 7043  Tidningsställ med låda, mahogny. Längd: 56 cm, djup: 36 cm, höjd: 54 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:36)

1596 6180  Toilettebord Rokokostil. Utdragsskiva med skinnklädsel, Bredd: 74 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 73 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:47)

1596 7201  Toilettebyrå 1950-tal, teak. Bredd: 110 cm. Djup: 35 cm, höjd: 125 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:23)

1596 7245  Träsnitt 2 st, Japan, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:04)

1596 7085  Träsnitt 4 st, Åke Holm (1900-1980), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 23x17-33x40 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:08)

1596 7190  Uppläggningsfat Gefle, "Termo". Diameter: 40 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:59)

1596 5226  Utdragssäng 1800-tal. (ram), senare bemålning, Längd: 180 cm. Djup: 72 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:14)

1596 7172  Utställningsaffisch Chagall, Galleri Maeght, yttermått inklusive ram: 93x58 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:34)

1596 7166  Väggarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 2484, Firma Svenskt Tenn, mässing med textilskärm. Höjd: 63 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:37)

1596 7186  Väggarmaturer Ett par, Aneta, vitlackad plåt. Längd: 36 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:30)

1596 7160  Väggplåtar ett par, mässing. Diameter: 64 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:40)

1596 7009  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Löv, 22,5x22,5

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:43)

1596 6027  Väggrelief Märta Ankarswärd Grönvall (1890-1967), Ängel, monogramsignerad, glaserat lergods, 18x15 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:17)

1596 7060  Vas + servettring, 2 delar, silver. Höjd: 7 cm, diameter: 4,5 - 8 cm, vikt: 155 g ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:01)

1596 6031  Vas 1920-tal, Muller Fréres, France, opalinglas. Höjd: 25 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:26)

1596 7188  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, monogramsignerad. Höjd: 11 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:41)

1596 1050  Vas Carina Seth Andersson, "Dagg", klarglas, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 27 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:15)

1596 6233  Vas Frankrike, konstnärsmonogram, porslin, mässingsdekor. Höjd: 30 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:30)

1596 7121  Vas Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. 1902. Höjd: 35 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:17)

1596 7162  Vas Kina. Höjd: 29 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:04)

1596 7281  Vas kristall, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. Kosta, dekor av spiral i underfång. Höjd: 19 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:49)

1596 7367  Vas Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 6 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:11)

1596 7310  Vas silver, Råström, 1976. Höjd: 16 cm. Vikt: 350 gr ca

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:59)

1596 7265  Vaser 3 st, Upsala-Ekeby. Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "västkust". Höjd: 4,5-8 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:49)

1596 7308  Vaser ett par, cloisonné. Höjd: 20,5 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:21)

1596 7054  Vävnad Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. "Torget", märkt IS, 85x120 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:49)

1596 7045  Vedtunna mässing, tidigt 1900-tal, med maskaroner. Diameter: 46 cm, höjd: 52 cm

Hammered for 8.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:08)

1596 7135  Vinglas 12 st, rött glas. Höjd: 14,5 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:30)

1596 7388  Vinglas 4+ 2 Chateau, Kosta Boda. Diameter: 7-8,5 cm, höjd: 19-21,5 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:47)

1596 7387  Vinglas 6 st, frostat handmålat glas, Al-Rama, Israel. Diameter: 7,5 cm, höjd: 13,5 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:22)

1596 7191  Vinkaraffer 2 st, Kjell Blomberg, Gullaskrufs glasbruk, grönt glas. Höjd: 21 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:36)

1596 5053  Vitrinskåp mahogny. Slipat glas, Bredd: 75 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 120 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 19:21)

1596 7402  Vitvinsglas 9st, med grön fot, Kosta. Höjd: 18 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:24)

1596 7066  Vril skål, björk. Längd: 13 cm, höjd: 10 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:46)

1596 7118  Wedgwood 6 delar, Porslin. Höjd: 1-12 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:56)

1596 7264  Ytterfoder + vas+ ljusstake, Arabia, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005). Höjd: 10,5-14,5, diameter: 13 cm

1596 7070  Ytterfoder Firma Svenskt Tenn, "Vågig", mässing. Diameter: 15 cm. Höjd: 9 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:50)

1596 7132  Ytterfoder Waldemarsudde. Diameter: 17 cm, höjd: 16 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:07)

1596 7069  Ytterfoder/kruka Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, Hortus, mässing. Höjd: 13cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 18:57)

1596 7301  Ytterfoder/krukor Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet, Gustavsberg. Reliefdekor i benporslin, Höjd: 6 cm. Diameter: 8 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2024 20:32)